Vojtova metóda:
Vojtova metóda je terapeutický a diagnostický systém motorických porúch najmä u detí. Profesor Václav Vojta, český neurológ, vyvinul tento systém ako terapeutickú metódu pre deti s centrálnym poškodením mozgu. Vojtova metóda je spôsob, ako v určitých polohách, prostredníctvom dráždenia konkrétnych zón, aktivovať presne definované motorické odpovede, ktoré obsahujú svalové súhry ideálneho motorického vývoja. Dochádza tak k správnemu zapájaniu svalov v určitých reťazcoch vzájomne na seba naväzujúcich – v tzv. motorických vzoroch. Jednotlivé pohybové vzorce pripomínajú pohyby, ktoré jedinca doviedli do vzpriameného držania tela a chôdze.
Dochádza tak k uvolňovaniu zablokovaných nervových (a tým i svalových) spojov medzi mozgom a miechou, s cieľom zlepšiť funkciu svalov v oblasti chrbtice, horných a dolných končatín a tváre. Dieťaťu, praktickým vykonávaním tejto terapie sú  neustále ponúkané ideálne pohybové programy ako „stavebné kamene“ pre kvalitné vzpriamené držanie tela a pohyb. V novorodeneckom období je centrálny nervový systém značne nezrelý a trvá niekoľko rokov (približne päť až šesť), kým postupne vyzreje pre všetky zložité pohybové funkcie, akými sú hrubá a jemná motorika.
Vojtovou terapiou dochádza k aktivácii svalov v takých svalových súhrach, ktoré dieťa nedokáže vôľovo zapojiť. Týmto sa Vojtova terapia výrazne líši od iných cvičení, ktoré využívajú motorický tréning.


Vojtovka a ja:

"Vojtovku" som cvičil od dvoch mesiacov. Pre mňa a moju mamu to bolo ťažké a od prvého cvičenia som dával plačom najavo, že sa mi to nepáči. Cvičil som 3x denne. Každodenné cvičenie ma vyčerpávalo, bol som nespokojný a mrzutý. Bolo to nepríjemné, všetky tie polohy a cviky. Mamina sa držala statočne a všetky cviky so mnou vydržala, kým som nenarástol a nezmocnel. Potom ma už nevedela udžať, taký som bol silný a tak sme prešli na cvičenie podľa Bobatha.